Skip to main content
Date Opponent Location Time Girls Place Boys Place
Mar. 5 First Practice Encampment 3:35 PM - -
Mar. 17 Glen Legler Casper 10:00 AM    
Mar. 23 Natrona Invite Casper TBA    
Mar. 29 South Twilight Cheyenne TBA    
Mar. 31 Wheatland Invite Wheatland 10:00 AM    
Apr. 7 Guernsey Viking Invite Guernsey 11:00 AM    
Apr. 13 Okie Blanchard OR
Rawlins Invite
Cheyenne OR
Rawlins
11:00 AM    
Apr. 14 Ted Schroeder Tiger Invite Rock Springs 9:00 AM    
Apr. 20

Green River OR
Douglas OR
Pine Bluffs

Green River OR
Douglas OR
Pine Bluffs

4:00 PM
Noon
9:00 AM
   
Apr. 27 Wyoming Track Classic Casper 4:00 PM    
Apr. 28 Burt Willford Invite Saratoga 9:30 AM    
May 4 Bobcat Invite Thermopolis 1:00 PM    
May 5 Shane Brock Invite Lander 9:00 AM    
May 11-12 West Regional Meet Lander TBA    
May 17-19 State Meet Kelly Walsh HS, Casper TBA    

Coaches: Kegan Willford & Jake Johnston
 


Awards

  Girls Boys
Year Regionals State Regionals State
2018 Runner-Up      

 


Track Records

Girls Year Time / Distance Event Time / Distance Year Boys
Sammy Jo Harrington 2004 16.61 100 M.I. Hurdles - - -
- - - 110 M.H. Hurdles 15.9 1980 Rick Saulcy
Sammy Jo Harrington 2004 47.45 300 M.I. Hurdles 42.07 1989 Lance Van Dyke
Brandi James 1989 12.25 * 100 M Dash 11.30 1992 S. Hejke
Alyssa Barkhurst 2013 26.71 200 M Dash 23.28 1992 C. Merrill
Jeannie Eckhardt 1980 1:00.48 400 M Dash 52.65 1989 Kirk Hawkins
Mckenzie Powell 2015 2:21.21 800 M Dash 1:58.8 1978 Tom Trowbridge
Mckenzie Powell 2017 5:40.00 1600 M Run 4:47.20 2018 Reid Schroeder
Amber Stubbs 1998 12:57.34 3200 M Run 10:28.57 2017 Reid Schroeder

Tami Levandowski
Brandi James
Stacy Herring
Michele Thompson

1987 53.79 400 M Relay 46.22 1992 Christensen
Merrill
J. Herring
S. Hejke

Tami Levandowski
B. Sanchis
L. Herring
Stacy Herring

1989 4:31.44 1600 M Relay 3:37.28 1988 Kirk Hawkins
Lance Van Dyke
C. Merrill
Dan Hammer
Cassidy Little
Micaiah Pantle
Ashton Johnson
Mckenzie Powell
2015 10:41.48 3200 M Relay 8:57.67 2017 Reid Schroeder
Cody Cor
Jarom Herring
Sean Stewart
Hailey Barkhurst
Lauren Buford
Cheyanne Jordan
Mckenzie Powell
2017 4:45.37 1600 Medley Relay 3:58.48 2018 Jackson Cor
Wyatt Cox
Sean Stewart
Reid Schroeder
Page Powell 2018 5’2.25” High Jump 6’2” 1980 Rick Saulcy
Paige Powell 2018 129’10” Discus Trow 160’7” 2006 Jason Kraft
Page Powell 2018 16’9.25” Long Jump 21’6” 1980 Rick Saulcy
Cheyanne Jordan 2017 36’7.5” Shot Put 48’4” 2003 Adam Herring
Paige Powell 2018 36’1” Triple Jump 42’10” 1982 Bret Wessel
Aspen Olson
Megan Ehnle
2012
2006
8’0” Pole Vault 13’2” 1994 T. Christensen

* ​State Record

Encampment K-12

Encampment K-12 Calendar

Encampment K-12 School Announcements

WY-TOPP Information

Thumbnail Image for Article 23948
[read full article]
Posted Date:
08/27/2018
Source Page: Encampment K-12 Announcements

District Announcements

Public Notice Regarding Sex Offenders

Thumbnail Image for Article 23554
[read full article]
Posted Date:
08/20/2018
Source Page: District Public Notices

Contact Us

Encampment K-12 School
PO Box 277
514 Rankin Avenue
Encampment, Wyoming 82325

Schedule

Phone: 307-327-5442
Fax: 307-327-5142
Email: encampment@crb2.org
Map
Facebook